Sudaki Arsenik ve Etkileri

İçme Suyunda Arsenik

İçme suyundaki arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser yapıcı madde olarak tanımlanmıştır. Sudaki arsenik miktarını 1993’te mikrogram (ğg) ölçüsünde 50 ğg/litreden 10 ğg/litreye indirmiş ve arsenik konsantrasyonu 10 ğg/litrenin üzerinde olan suları zararlı olarak belirlemiştir. Pek çok AB ülkesi standardı 10 ğg/litreye kabul etmesine rağmen, bazı Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde bu sınır hala 50 ğg/litredir.

 

Arsenik Nedir?

Arsenik doğal bir element olup suda, kayada, bitkide, hayvanda eser miktarda bulunur. Arsenik ve bileşenleri oldukça zehirlidir. Tarım ilaçlarında, böcek öldürücülerde, bronzlaştırıcı ürünlerde, tahta koruyucularda kullanılmaktadır.

 

İçme Sularına Arsenik Nasıl Bulaşır?

İçme suyunda bilinen en zararlı madde arsenik olup mineral ve madenlerden karışmaktadır. Bazı bölgelerde doğal olaylardan yeraltı sularındaki arsenik miktarı artmaktadır. Besin koruyucu ya da tarım ilacı olarak kullanılan arsenik de suya karışabilmektedir.

 

Kullanım Suyundaki Arsenik Sağlığa Zarar Verir mi?

Arseniğin deriden emiliminin çok düşük (yüzde 10) olması nedeniyle el yıkama, banyo yapma, çamaşır yıkamada kullanılan sudaki arseniğin yüksek miktarda olması insan sağlığına zarar vermez. Ağızdan alınan arsenik miktarı önemlidir. Yemek pişirmede ve tabak yıkamada yüksek seviyede arsenik içeren sular kullanılmamalıdır.

 

İçme Suyundaki Arsenik Miktarı ve Kanser Olasılığı Arasında Bir İlişki Var mı?

İçilen suda 50 ğg/litre ve üzeri arseniğe bağlı akciğer ve mesane kanseri oluşu saptanmıştır. İçme suyunda arsenik düzeyinin 10-50 ğg/litre arasında olduğu durumda riskin belirlenemediği belirtilmiştir. Arsenik düzeyi 50 ğg/litre olan sudan günde 2 litre içilirse kanser olasılığı vardır.