Çevre Görevlisi Uzaktan Eğitim Başvuruları

Çevre görevlisi belgesi almak isteyen adaylar için çevre görevlisi uzaktan eğitim başvuruları 30 Ekim 2016 tarihine kadar kabul edilecektir.

23 Ağustos -23 Eylül 2016 tarihleri arasında Çevre Görevlisi Eğitimi başvurularını kaçıran Çevre Mühendisliği mezunu olan Çevre Görevlisi Adayları için Çevre Görevlisi Uzaktan Eğitim Başvuruları 30 Ekim 2016 tarihine kadar kabul edilecektir. Kasım 2016 tarihi içerisinde online uzaktan eğitim portalı üzerinden gruplar halinde eğitime alınacaktır.

21.11.2013 tarihinde yayımlanarak 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe giren (Değişik:06/05/2014-28992) Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı, 7 nci ve 16 ncı maddeleri kapsamında Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu olup,çevre görevlisi belgesi almak isteyenler için “Çevre Görevlisi Eğitimleri” düzenlenecektir.

(Bu eğitimler mevcut çevre görevlileri için vize eğitimi değildir.)

Eğitime katılabilecek Çevre Görevlisi adaylarında aranılacak nitelikler; Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesi (a) fıkrasında belirtildiği gibi; “a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmak veya Çevre Mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak.”tır.
» Söz konusu Çevre Görevlisi Aday Eğitimi; uzaktan eğitim şeklinde yapılacak olup,  başvurular internet üzerinden yapılacaktır.
» Eğitime katılacak adaylarınÇevre Mühendisliği Bölümünden mezun olmaları veya Çevre Mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmaları gerekmektedir.
» Eğitime katılım formlarında mezun olunan üniversite adı, mezuniyet tarihi, iletişim bilgileri bulunacak olup,  bunların eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
» Eğitime alınacak adaylarda, adayların başvuru tarihi göz önüne alınarak sıralama yapılacaktır.
» Adaylar, online uzaktan eğitim portalı üzerinden gruplar halinde eğitime alınacaktır.
» Eğitim süresi 7 veya 10 gün ile sınırlanacaktır. Bu süre sonunda online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. Adaylar belirtilen gün içerisinde sisteme giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundadır. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacaktır.
» Eğitimi tamamlayan adaylara elektronik olarak e-sertifika düzenlenecektir. Eğitimi tamamlayarak sertifikasını alan adaylar, Çevre Görevlisi Belgesi almak için Bakanlığımız izin lisans yazılım portalı üzerinden e-imza ile elektronik olarak başvuru yapacaklardır.
» “Çevre görevlisi uzaktan eğitim ücreti” 100 TL olup, Eğitim Ücreti Türkiye Halk Bankası A.Ş. de açılanÇevre ve Şehircilik Bakanlığı KUTA hesabı 113 nolu kaleme “Uzaktan Eğitim Ücreti” açıklaması yapılarak yatırılacaktır. Eğitim ücreti doğrudan banka şubesinden yapılması gerekmektedir. (EFT ve/veya Havale ile yapılan işlemler kabul edilmemektedir.)
» Başvurular Eğitim ücreti yatırıldığına dair dekont ve diploma sisteme yüklenerek yapılacaktır.
» Uzaktan eğitim Başvurusu için E-imza/Mobil imzaya gerek yoktur.
» Başvurularda, Diploma, mezuniyet belgesi, Üniversiteden alınan onaylı yazı veya E-Devlet sisteminden alınacak “Barkod doğrulama kodu” bulunan belgeler kabul edilecektir.
» Çevre Görevlisi Adayları için uzaktan eğitim başvuruları 30 Ekim 2016 ile tarihine kadar  başvurular kabul edilecek olup, başvurular http://uzaktanegitimbasvuru.csb.gov.tr/ internet adresinden yapılacaktır.
21.10.2016