Hava Kirliliği Raporu Sunuldu

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Genel Sekreter Cem Ferda Tunçer ve Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, Ak Parti çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan`ı ziyaret ederek, Çevre Mühendisleri Odası olarak hazırlanan 2016 Hava Kirliliği Raporunu sundu.

ÇMO, son günlerde gündeme oturan, Türkiye geneli için hazırlanan 2016 Hava Kirliliği Raporunu vermek için makamında ziyaret ettiği Karaaslan`a, rapor ve hazırlanışı hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Hava kirliliği nedenlerinin ele alındığı görüşmede Bozoğlu ÇED uygulamalarının bu konuya ve diğer çevre sorunlarına olan etkisine de değindi. ÇMO Başkanı, ÇED`in bilimsel bir çalışma, bir planlama süreci olduğunu belirterek,  ‘Projelerin çevresel ve sosyal etkilerinin neler olabileceğini ve bu etkilerin nasıl önlenebileceğini tartışan bir planlama metnidir. Bilimsel, teknik temellere dayanması gerekir. Hiç kuşkusuz bilimsel bir komisyon tarafından değerlendirilmesi gerekir.  Plansız bir proje yönetimi, plansız bir tesis, faaliyet süreci çevresel ve sosyal anlamda yıkıcı etkiler yaratmaktadır` diye konuştu.

Genel Sekreter Tunçer de çevre üzerinden siyaset değil politika üretmek gerektiğinin önemine değindi. Tunçer konuşmasında,  çevrenin ortak geleceğimiz olduğu bilinciyle hareket edilmesinin önemini, ilgili tüm tarafların görüşlerinin alınarak mevzuat hazırlamak ve uygulamalara geçmenin gerekliliğini vurguladı. Karaaslan öncülüğünde gerçekleşen, atık sektöründe yer alan ambalaj atığı toplama ayırma ve geri kazanım sektör temsilcileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarını bir araya getirildiği toplantının yansımalarının oldukça etkili ve çözüme yönelik olduğunu da kaydeden Tunçer, ‘Çevre Mühendisleri Odasının da yer alacağı bu ve benzeri çevre sorunlarına ilişkin toplantılar tüm taraflar adına oldukça yararlı olacaktır` dedi.

Kentsel dönüşüm süreci, yapılan yanlışlar ve olması gerekenlerin de ele alındığı ziyarette Samsun Şube Başkanı Çoluk, aynı zamanda Samsun Milletvekili olan Karaaslan`a, Samsun`da yaşanan çevre sorunlarını, bölgedeki uygulamada yaşanan sıkıntıları ve  yanlışlıkları aktardı. Çoluk, arzu edilmesi durumunda kendilerine şube olarak konu hakkında ayrıntılı bir rapor da sunabileceklerini söyledi.

Konuklarının anlattıklarını dikkatle dinleyen Karaaslan, sorunların konuşularak, tartışılarak ve karşılıklı çözüm önerileri ile en aza indirgenebileceğini kaydetti.

Samimi ve sıcak bir ortamda geçen görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

10.02.2017