Hava Kirliliğine Çözüm Dikey Ormanlar

Hava kirliliği nedeniyle bazı bölgelerinde “Ulusal Kırmızı Alarm” verilen Çin bu durumla mücadele edebilmek için çareyi dikey ormanlar inşa etmekte buldu.

Hava kirliliğinin çok üst seviyelere ulaştığı Çin, bu duruma karşı ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Çin’de hava kirliliği ile mücadele edebilmek adına gökyüzüne uzanan, günlük 60 kilo oksijen oksijen üreten ormana benzer kuleler inşa edilecek. Ofis ve otellerin balkonları ise misafirlerin dikey ormana erişebileceği şekilde tasarlanacak. 

Hava kirliliğinin hayati dereceye ulaştığı Ninjing ketine iki büyük kule inşa edilecek. 200 ve 100 metrelik iki kulede 23 türden 2500 çalı ve 1100 ağaç yer alacak. Dikey kuleler yıl boyunca 25 ton kirli havayı fotosentez ederek her gün 60 kilo oksijen üretecek. 

Nanjing Kuleleri dünyada inşa edilen 3’üncü, Asya’da ise ilk dikey orman olarak tarihe geçecek. 2018 yılında tamamlanması planlanan Nankin Towers Asya’da bulunan ilk dikey orman olacak. Şangay, Guizhou, Shijiazhuang ve Liuzhou’da da dikey ormanlar kurulabilmesi için çalışmalar yapılmaya başlandı. 

Çin, ilk dikey ormanı için çalışmalara başladı

09.02.2017