Havalandırma Havuzu ve Çamur Miktarı

Havalandırma Havuzu biyolojik arıtımın meydana geldiği prosestir. Sabit debi ile Havalandırma Havuzu Ünitesine giren atıksu burada aktif çamur ile temas ettirilir. Aktif çamur ile temas eden atıksuda bulunan organik maddeler, aktif çamur tarafından H2O, CO2 ve yeni hücrelere dönüştürülür.

Aktif çamurun ihtiyacı olan O2, Blower tarafından sağlanacak olup, verilen hava havuz tabanındaki Difüzörler vasıtası ile homojen olarak ve küçük kabarcıklar halinde havuza dağıtılır.  Böylece Havalandırma Havuzunda tam karışım sağlanır. Havalandırma Havuzundan çıkan arıtılmış su ve aktif çamur karışımı Kesikli sistemden farklı olarak Çökeltim Havuzuna geçer.

 

Çökeltim Havuzuna giriş, merkezde bulunan dağıtım yapısından olup, ( küçük tesislerde kare büyük tesislerde daire şeklinde yapılır çoğunlukla. merkezinde silindir bir yapı vardır. ve konik şeklindedir.) çok düşük bir hızla olacaktır. Çökeltim Havuzunda, aktif çamur fazı ve temiz su fazı uygun alıkonma süresi sonunda faz farkından yararlanılarak birbirinden ayrılır. Yapısı ağır olan aktif çamur fazı Çökeltim Havuzunun konik yapıda projelendirilmiş olan taban çukurunda toplanır. Temiz Su ise Çökeltim Ünitesi savak yapısında toplanarak Klorlama ve temizsu havuzuna alınır.


Çökeltim Havuzu taban çukurunda toplanan Aktif Çamurun bir kısmı aşı çamuru olarak Havalandırma Havuzu ünitesinin baş tarafına dalgıç tipli çamur pompası vasıtası ile geri devir ettirilir. Bir kısmı ise Çamur Çürütme Havuzuna alınarak stabilize edilir. Oranını soracak olursan daha önce de dediğim gibi mühendisliğini konuşturacaksın.

Havalandırma havuzundan çamur çektirmek istersen de ( eğer çok ağır bir koku varsa ya çamurun çoktur. Ya da çamurun azdır. Sistem ikisinde de koku yapar) imhoff konisi yada küçük bir su şişesi işini görür. Ki her zaman şişeden yanayım pratik oluyor. 1/3 kuralı burda da geçerli Havalandırma havuzundan alacağın numuneyi bir su şişesine koy şişeyi göz kararı 3 e böl. 15 -20 dk bekle ve çamur bir süre sonra çökecek. eğer ki çamurun 1/3 oranındaysa arıtmanda bir problem yok çamurun normal seviyede. Eğer 1/3 ten azsa sisteme çamur ilavesi yapman gerekecek. Öncelikli iş çökeltim havuzundan geri devir yaptırman olur. Eğer çökeltimde de fazla çamurun yoksa dışarıdan benzer türden bir yerden vidanjörle takviye yapacaksın. Eğer şişedeki çamur 1/3 ten fazlaysa havalandırma havuzundan çamur çektirmen gerekecek. Bir vidanjör çağırıp bunu halledebilirsin. İstersen de çektirdiğin çamuru çamur miktarı 1/3 ten az olan bir tesise satabilirsin.

çökeltim havuzunda çamur miktarında bir artma varsa bunu ancak şu şekilde anlarsın savaklardan temiz suyla birlikte çamur da gidiyorsa geri devire de ihtiyacın yoksa çamur çürütmeye alabilirsin tesisin küçükse tek pompa 2 vana ve iki bağlantı hattı ile çamuru vana kontrolü ile istediğin tarafa aktarabilirsin. eğer ki çökeltim havuzunda yüzeyde kalıp şeklinde çamur biriktiyse yine tazyikli su püskürtüp çamurun dibe çökmesini sağlamalısın ama mümkün olduğunca etrafta kimseler yokken yap çünkü temizsu kullanılması seyreltme ve bu gibi durumlarda farkedildiğinde cezai işleme kadar gidebiliyor. benden söylemesi.

Çamur çürütme havuzuna çamur aktarımı sağlıyorsan havuzdaki çamur belli bir seviyeye geldiğinde vidanjörle çektirip temizletmeyi unutma. Vidanjörün çekeceği çamur orta halli sıvı olmalı vidanjör çağırmadan havuzun içindeki çamuru kontrol et katı haldeyse biraz su tutup** yumuşatman lazım genelde vidanjörler min. 10 ton alabiliyor. Daha küçükleri vardır elbet bir fikrim yok tahmini miktarın bu civarda ise vidanjörü çağırıp çektirebilirsin. Burada biriktirdiğin çamur ne yazık ki oksijen olmadığından ölü bir çamurdur. Bu yüzden geri devir olarak kullanılmaz. Bir süre sonra koku yapacaktır. O yüzden ben çamur çürütme yerine geri deviri tercih ederim. En azından dışarıdan çamur getirmeye para vermemiş olurum. Tabi çok çamur oluşursa yapacak bir şey yok çürütme havuzuna depolama yapılacak.