Nurdağı’na Atıksu Arıtma Tesisi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Nurdağı ilçesine “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” kurdu. 

Sosyal belediyecilik anlayışıyla toplumun her kesimine hizmet vermeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık iki milyon nüfuslu Gaziantep’te 5. Atıksu Arıtma Tesisini Nurdağı’na kurma kararı aldı.

Bu kapsamda harekete geçen GASKİ Genel Müdürlüğü bugüne kadar kanalizasyon atıkları açığa deşarj edilerek çevre kirliliğine neden olan ilçede, atıksu tesis çalışmaları başlattı.

Bölge halkını sağlıksız her türlü çevre kirliliğine yol açan olumsuz şartlardan kurtarmak için bölgedeki atık suların toplanıp, arıtılarak Karaheyik deresine verilmesi ve sulamada kullanılmasını sağlamak amacıyla kısa zamanda tamamlanan Nurdağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, hizmet vermeye başladı.

Yapımı Belediyelerin Su ve Altyapı (SUKAP) Projesi kapsamında İller Bankasından yüzde 50 kredi ve hibe finansmanı sağlanarak gerçekleştirilen tesis, 8.381.875,00 TL maliyetinde ve 36.500 kişilik nüfusa göre projelendirildi.

 

GASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan arıtma tesisi projesi “İleri Biyolojik Arıtma” yöntemine göre tasarlandı. Tesiste ön arıtma üniteleri, anaerobik havuzları, havalandırma havuzları, debi toplama ile dağıtma yapıları, ölçme yapıları ve terfi merkezleri yer alıyor.

01.07.2016