Tavuk Dışkısı Değerlendiriliyor

Bursalı fibrobeton ustası, geliştirdiği kimyasal bileşim sayesinde toprakla karıştırdığı tavuk dışkısından düşük maliyetle bir günde “kokusuz, organik, gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek ve verimli” granüler toprağa benzer malzeme elde ediyor. Fibrobeton ustası Sinen Özer “Böylece de ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan ‘organik madde sorunu’ da çözülebilir” dedi.

Bursalı fibrobeton ustası, geliştirdiği  kimyasal bileşim sayesinde, toprakla karıştırdığı tavuk dışkısını, düşük  maliyetle bir günde “kokusuz, organik, gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek ve verimli toprağa” dönüştürüyor.

Fibrobeton ustası Sinen Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  geliştirdiği kimyasal bileşim için Türk Patent Enstitüsünden “Faydalı Model  Belgesi” aldığını belirtti.

Ürünü geliştirme sürecinin karbon ile ilgili olduğunu vurgulayan Özer,  “Üniversitedeki hocalardan fikir alarak, tavuk gübresindeki kokuyu yok etmek  amacıyla geliştirildi. TÜBİTAK’tan test ve analiz raporlarını da aldık. Bu  kompost değil, doğal bir dönüştürücüdür.” diye konuştu.

Özer, hidrotermik reaksiyon ile dönüştürülerek tavuk dışkısından elde  edilen toprağın, organik, evsel atıklarla da karıştırılması halinde, bu atıkların  minerallerinin ikinci bir dönüşümle toprağa karıştığını ve toprağın element  yapısını güçlendirdiğini söyledi.

‘MASRAF HARCAMADAN DÖNÜŞTÜRÜYOR’

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr.  Ertuğrul Aksoy ise Türkiye’de 189 milyon civarında yumurtalık, 90 milyon kadar da etçil tavuk olduğunu bildirdi.

Yumurtalık tavuğun ekonomik ömrünün 1,5 yıl olduğunu hatırlatan Aksoy,  “Bu sürede bir tavuğun atık miktarı, 55 kilogram. Buna göre hesaplandığında, 8  milyon ton ile 10 milyon ton civarında tavuk atığı oluşuyor. Bunlar, hep atık  olarak lanse ediliyor. Aslında tavuk atıkları gübre hatta yüksek bir protein  kaynağı olarak düşünülebilir.” diye konuştu.

Tavuk atıklarının iklim koşulları ve kullanım amacına bağlı olarak  çeşitli bertaraf ya da geri kazanım yöntemleri olduğunu aktaran Aksoy, “Bu  yöntemlerin hepsinde de ciddi maliyetler var. Bu dönüştürme işleminde ise atık,  kokusundan bir günde arıtılmış oluyor ve sağlığa zararlı bakterilerden arı bir  malzeme üretiliyor.” ifadelerini kullandı.

Aksoy, yöntem ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Mesela kümesten çıkmış haliyle 100 kilogram tavuk atığı, 100 kilogram  da toprak, yüzde 10 oranında ‘dönüştürücü’ dediğimiz bu kimyasal bileşim ile  karıştırılarak, bir gün sonra insan sağlığına zararlı olan koliform bakteriden  arınmış, ph değeri yüzde 12’nin üzerine çıktığı için arı duruma gelmiş bir toprak  elde ediliyor. Hiçbir masraf harcamadan yapılan dönüştürme işlemi, ciddi koku  sorunu olan tavuk atığındaki bu sorunu da çözüyor. Bu haliyle rahatlıkla  depolanabilir, granüler toprağa benzer bir malzeme elde ediliyor. Bunun tarımsal,  mera alanlarında ve ormanlarda kullanımının desteklenmesi gerekiyor.”

TÜRKİYE İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİP

Yapılan işlemi seralarında denediklerini dile getiren Aksoy, şunları  kaydetti:

“Bir günde dönüşümün sağlandığını, kokunun tamamen giderildiğini  gördük. Yaptığımız analizlerde de bakteri kalmadığını belirledik. Ayrıca bu  sayede elde edilen toprak ıslandığında tekrar kokmuyor. Gözenekli, su tutma  kapasitesi yüksek, bol miktarda organik madde barındıran bir hale geliyor çünkü  tavuk atığındaki bütün organik, bitki besin maddeleri, azot, fosfor, potasyum,  bakır, çinko gibi mineraller ve elementler direkt olarak toprağa geçmiş oluyor.  Böylece de ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan ‘organik madde sorunu’ da  çözülebilir. Bu yüzden bu ürüne destek olunmasını istiyoruz.”

07.12.2016