Toyota ve Çevre

Çevre sorunlarına duyarlılığı ve bu alanda yaptığı teknoloji yatırımları ile öne çıkan lider otomotiv üreticisi Toyota, küresel ısınmanın yarattığı tehditlere karşı, You Control Climate Change” sloganıyla global bir bilinçlendirme kampanyası yürütüyor. Toyota, 2004 yılından beri her Haziran ayını “Green Month / Çevre Ayı” olarak kutluyor.

Toyota tarafından “İklim Değişikliği Senin Kontrolünde” sloganıyla yürütülen kampanya ile çevre bilincinin oluşturulması amaçlanıyor. Haziran ayı itibariyle, Toyota Plazalar’dan hem sürüş esnasında, hem de evlerde enerji tasarrufu sağlamaya yönelik eko-rehberler dağıtılıyor.

Evde ve otomobillerde nasıl enerji tasarrufu yapabileceğimizi gösteren küçük ipuçlarının yer aldığı“Eko-Ev” ve “Eko-Sürüş” adındaki rehber kitapçıklar, çevre koruma adına büyük yararlar sağlayacak öneriler içeriyor. “Bireysel çabalarla toplumsal faydalar yaratılabilir” mesajını veren Toyota, çevre konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve harekete geçirmeyi hedefliyor.

Çevreye duyarlı bir sürüş keyfi için…

Toyota Plazalar‘da dağıtılan “Eko-Sürüş Rehberi”nde, çevreye duyarlı araç sürüş stilini benimseyerek hem yakıt ekonomisi sağlanabileceği, hem de çevreye daha az zarar verilebileceği belirtiliyor. Dikkat edilmesi gerekenler, “Başlangıç, Bakım ve Kontrol, Kullanım” olarak üç aşamada sıralanıyor.

Eko-sürüş rehberinden tasarruf örnekleri:
– Yüksek devirde vites değiştirmeyin. Yüksek devirde sürekli vites değişikliği, yakıt tüketimini ortalama %8 oranında artırır.
– Aracınızda gereksiz yük bulundurmayın. Tavan yükü, rüzgar direncini ve yakıt tüketimini artırır, aracınızda gereksiz yük bulundurmayın.
– 60 saniyeden daha fazla bekleyecekseniz, motoru durdurun.
– Düşük lastik basıncı, fazla yakıt tüketimine neden olur. Lastiklerin basıncını düzenli olarak kontrol edin.

Evde enerji tasarrufu yap, iklim değişikliğini kontrol altına al!

Evde nasıl enerji tasarrufu sağlayabileceğimizi anlatan rehberde ise şu noktalara özellikle dikkat çekiliyor:
– İhtiyacınız olmadığında oda ve koridorlardaki 5 lambayı söndürmeniz, size yılda yaklaşık 100 TL kazanç sağlarken, 400 kg CO2 oluşumunu da engeller. Enerji tasarrufu sağlayan ampuller, sıradan ampullerden 10 kat daha dayanıklıdır.
– 21 saat beklemede bırakılan bir televizyon toplam enerji kullanımının %40’ını oluşturur.
– Sıcaklığı sadece 1 derece azaltarak doğalgaz faturanızı yüzde 5-10 oranında azaltabilir ve 300 kg CO2 emisyonunun önüne geçebilirsiniz.

Hedef: Sıfır Emisyon

1997 yılında çevreci hibrid otomobil Prius’u piyasaya sunarak çevreci otomobil teknolojisinde çığır açan Toyota, bugün tüm dünyada 2 milyonun üzerinde hibrid araç satışı gerçekleştirmiş durumda. Çevre odaklı üretim felsefesini benimseyen Toyota, otomobillerinde geri dönüşümlü malzemeler kullanıyor, yakıt tüketimini azaltan motor tipleri ve şanzıman seçenekleri geliştiriyor, yeni çevreci teknolojiler yaratmak için sürekli çalışıyor. Toyota sadece üretimiyle değil, toplumları çevre konusunda bilinçlendirmek adına da projeler yürütüyor.