Trabzon’a Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Yapılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Araklı’da yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gümrükçüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin Taşönü Mahallesinde büyükşehir belediyesinin 340 bin metrekarelik tapulu alanı bulunduğunu belirterek, buraya Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi kazandırılacağını ifade etti.

Projenin uygulanacağı alana yakın yerleşim yerinin olmadığına işaret eden Gümrükçüoğlu, bölgede iddia edildiği heyelan riskinin olmadığını ve en son gelişen teknoloji ile tesisinin inşa edileceğini vurguladı.

Tesiste katı atıklardan enerji üretimi sağlanacağını anlatan Gümrükçüoğlu, geri kalacak yüzde 10’luk katı atıkların ise asfalt üretiminde kullanılacağını belirterek, şunları kaydetti: 

“Tesis yapmayacaksak katı atık da üretmemeliyiz. Bu mümkün mü? Ben hem mühendis hem tıp doktoruyum. Bölgeyi de çok iyi bilen biriyim. Ayrıca belirtmek istiyorum ki bizim bütün ilçelerimiz, bütün mahallelerimiz hizmetkarı olduğumuz, oralardan biri olarak kendimizi kabul ettiğimiz vatanımızdır. Hiçbir bölgemizi öbüründen daha farklı addediyor değiliz. O bölge heyelanlı saha değildir. Daha önce çimento fabrikası faal iken ham madde temin ettiği alanlardan birisidir.”

Her vatandaşın düşüncesine saygılı olduklarını belirten Gümrükçüoğlu, doğaya dost olan bir katı atık ve enerji tesisi yapacaklarını kaydetti. Trabzon’un en önemli ihtiyaçlarından birisinin katı atıkları tabiatı zedelemeden çözümlenmesini sağlamak olduğuna değinen Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti: 

“Bunu yapmayacaksak o zaman hiç katı atık üretmemiz lazım. Olduğumuz yerde duralım, evlerimiz birer atık deposu haline gelsin. Olur mu? Bu imkansız bir durum. O zaman ne yapmamız lazım? Katı atıklarımızı bir arada derdest etmemiz lazım, katı atıktan nasıl enerji üretiriz ve koca bir kütleyi nasıl çok küçük bir kalıntı haline getirebiliriz? Bunu yapmamız lazım. Bunu yapmazsak şehrimizi de tabiatımızı, Araklı’mızı da, Sürmene’mizi de, Akçaabat’ımızı da koruyamayız.”

24.07.2017